ANKARA İSO 9001 BELGE BAŞVURU

Sosyal Sorumluluk Standardı Nedir?

Sosyal Sorumluluk Standardı Nedir?

Sosyal sorumluluk standardı nedir? ISO belgesi içeriğinde yer almayı kabul görmüş dünya çapında işletmelerin faaliyetleri arasında yer alan sosyal sorumluluk standardı her işletmenin kendi hizmet faaliyetine yönelik uygulamakta olduğu bir standart olarak bilinmektedir. İşletmelerin bu kapsamda uyguladığı dönemsel aktiviteler ve faaliyetler yer almaktadır. Sosyal sorumluluk projeleri olarak özetlenen konu aslında her işletmenin kendi üretimi ve kendi sınırları içerisinde uygulamakta olduğu bir durum olarak öne çıkmaktadır. Tüm dünyada uygulanan bu sistem anlayışı sayesinde sosyal sorumluluk bilinci de pekişmektedir. Bu bilinçlenmenin yanı sıra işletmelerin aynı zamanda çocuk yaştaki kişilerin çalışmasına izin vermemesi de bu prosedür altında uygulanmaktadır. Aynı zamanda iş güvenliği ve zorla işçi çalıştırma gibi konuları da kapsamaktadır. Yani hem işvereni hem de çalışanı koruyan ve bilinçlendiren bir sistem anlayışı olarak bilinmektedir.

Sosyal Sorumluluk Standardı

ISO belgesi, sosyal sorumluluk standardı içinde yer alan maddeler genel olarak işletme ve çalışan kişiler açısından bir nevi güvenlik önlemi sayılmaktadır. Bu sayede oluşabilecek her soruna yönelik en baştan önlem otomatik olarak alınmış sayılır. Ayrımcılık, iş sağlığı ve güvenliği, çocuk işçiler ve zorla işçi çalıştırma, disiplin uygulamaları, maaşlar, çalışma saatleri gibi konuları kapsayan sosyal sorumluluk standardı her iki tarafında haklarını koruyan bir sistem sayılır. Bu sistemi kabul eden işletme ve çalışanlar, her ne kadar iş görüşmesinde kısmi olarak konuların üzerinden geçiyor olsa da belirlenmiş belge içerisinde yer alan önemli bir şart olarak benimsenmektedir. Bu doğrultuda işletmelerin ileriye yönelik bir sorun yaşanması da engellenmiş olur.

Sosyal Sorumluluk

ISO belgesi, dünya çapında uygulanmakta olan sosyal sorumluluk standardı her işletmenin uygulamakta olduğu bir disiplin anlayışı değildir. Fakat uygulamaya geçiren işletmeler giderek çoğalmaktadır. Çoğunlukla kısmi yönden uygulayan işletmeler bu konuda daha da ilerleyebilme adına SA 8000 belgesi almalıdır. İşveren ve işçi haklarını öne çıkaran bu sistem asgari hizmet anlayışı ve uygulamasını da korumaktadır. Bu koruma uygulaması olarak nitelendirilen sosyal sorumluluk standardı her işletme açısından gerekli olduğu gibi toplum açısından da oldukça önemlidir.

HANGİ İSO BELGELERİNE BAŞVURABİLİRSİNİZ?