ANKARA İSO 9001 BELGE BAŞVURU

İso Belgesi Çeşitleri Nelerdir?

İso Belgesi Çeşitleri Nelerdir? Kalite belgesi olarak ta bilinen söz konusu belgenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar nelerdir diye merak edenlere anlatmak gerekirse  iso 9001 , ıso 14001 ,iso 27001 ,ıso 10002 , iso 45001 , iso 13485 ,ts iso 22000 gibi birçok çeşidi bulunmaktadır .Bunları açıklamaya veya ne anlama geldiğini anlatmaya iso nun ne anlama geldiğinden başlamak gerekir  iso tahmin ettiğiniz üzere İsmail in kısaltılması değildir. Burada bahsedilen kavram merkezi İsviçre ‘nin Cenevre şehrinde merkezi bulunan ülkemizinde temsilci üye olduğu dünya standartlar örgütünün kısaltılmış halidir.

ISO (International Organization for Standardization)  nun Amacı nedir? İso Belgesi Nasıl Alınır?

Dünya Standartlar Örgütünün  temel  hedefi  Uluslararası mal ve hizmet değişimini hızlandırmak  yani dünyada hizmet /üründe standardizasyon  yani diğer bir ifade ile firmalar arasında ortak bir dil  / ortak bir köprü oluşturmaktır. Yani firmaların / kurumların /şirketlerin vb yapıların birbirlerini ülke ayrımı gözetmeksizin aynı frekansta  buluşmasını  sağlamaktır.

Dünya Standartlar Örgütü ne zaman nerede kuruldu ?

ISO  dediğimiz kurum 23 Şubat 1947 yılında İşviçre’ nin Cenevre şehrinde kurulmuştur. Bu yıl 74. yılı kutlanmaktadır. 162 üyeye sahiptir ayrıca ilgili örgüt her beş yılda bir ilgili standartları gözden geçirir ve gerekli görürse değişiklik yani revizyon yapar. ÖRN. ISO 9001 : 2015 Standardının açıklaması şöyle değerlendirilebilir ISO 9001 Standardın kodu , :2015 ise 2015 yılında revizyon yapıldığını ifade eder.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi  Belgesi Nedir?

Bir ürün veya hizmetin kaliteye dayalı bir sistem dahilde ortaya çıktığının göstergesi olan kalite belgesini ifade eder.  ISO 9001 standardı şartlarını yerine getirildiğinin yetkili yani akredite bir kuruluş tarafından onaylanmasına istinaden alınan sertifikayı ifade eder.

ISO 9001 Belgesi kaç yıllığına alınır?

Söz konusu belge 3 yıllığına verilir. Ancak her yıl gözetim /ara denetim /vize yapılması zorunludur.

ISO belgelendirme Kuruluşunda Akreditasyon Çeşitleri  Nelerdir?

Ülkemizde akreditasyon TÜRKAK yani TÜRK AKREDİTASYON KURUMU yada ULUSLARARASI Alanda akredite olmuş kuruluşlar tarafından yetkilendirilen kuruluşlar olmak üzere iki çeşittir.

 

ISO 9001 Belgesinin Alınmasındaki Aşamalar Nelerdir?

 

 

HANGİ İSO BELGELERİNE BAŞVURABİLİRSİNİZ?