ANKARA İSO 9001 BELGE BAŞVURU

İso 9001 2015 ne için alınmalıdır?

ISO 9001:2015 Belgesi neden almalıyım?

Neden ihtiyaç duyulur ? Neden almalıdır bu belgeyi işletme  / kurum / kuruluş vb yapılar ? Herhangi bir zorunluluğu var mıdır? Nerden hasıl olmuştur gibi birçok soru türetebilirsiniz. Bir önceki yazımızda iso 9001 : 2015 belgesi dediğimiz belgenin etimolojik yani kök köken ve içeriğinde geçen kelime ve sayıların ne anlama geldiğini sabit bir dilde anlatmaya çalışmıştık umarız mesleki ve ticari hayatta karşımıza çıkan bu tabire bir nebze de olsa yabancı olmamanız konusunda devede kulak misali faydamız dokunmuştur.

ISO dediğimiz kurum dediğimizde ne aklımıza geliyordu ? bir önceki yazımızı okuyanlar anımsayacaktır ,okumayanların ise okumasını tavsiye ediyorum konu bütünlüğü saylayıp zihinde temellendirmenin tam olarak sağlanabilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Biraz değinerek ilerleyelim Dünya Standartlar Örgütü kısa hali olan kavramı yani “ ISO” bol bol duyacaksınız ağzımızdan o yüzden artık ISO denince ne  anlama geldiğini anımsayın ki kavramlar tam anlamıyla biçimlensin zihnimizde. ISO ile başlığımız ne anlamı var diyebilirsiniz ? iso dan bize ne diyebilir siniz mi? Ama zor çünkü ilgili örgüte ülkemizde üye yani alınan kararlar bizi de bağlıyor bir anlamda konunun biraz da anlaşılması gereken ilk durak burası bir şeyler oluşmaya başlamıştır umarım yani ortak bir dil oluşturma mantığı ile hareket eden ıso ile beraber oluşturulan uygulamalar haliyle ülkemizde de hayat bulmaktadır.

Öncelikle 2006-2011 yıllarında kamu ihale kurum tarafından yapılan ihalelerde istenmeye başlanarak ilgili sertifika / belgeler ticari hayatla tanışmış oldular.  Neden almamız gerekirin o yıllarda ilk cevabı belirmeye başlamıştır umarım. Gelelim ikinci  durağı uluslararası ticaret yapan firmaların karşına çıkmaya başladı firmalarını birbirini tanımasını kolaylaştırması hedeflendiği için bu belgeler ithalat  /ihracat yapan firmalar için ön şart olmaya başladı diğer bir alma nedeni de belirdi zihnimizde herhalde son durak ise kurumsallaşma mantığı ile hareket eden kurum / kuruluş /işletmeler kendi firmalarını belirli bir çıtaya yükseltme mantığı için bu belgeyi almayı tercih ettiler.

Anlatılan bu üç durak ile ilgili belgelerin neden alındığı veya alınması gerektiğini sade bir dilde ifade etmeye çalıştık .Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

HANGİ İSO BELGELERİNE BAŞVURABİLİRSİNİZ?