ANKARA İSO 9001 BELGE BAŞVURU

ISO 10002 Standardı Nedir?

ISO 10002 Standardı Nedir?

ISO 10002 standardı nedir? Kalite yönetim sisteminin bir alt ekibi olarak bilinen müşteri memnuniyeti sistemi bilinmektedir. Müşteri memnuniyeti ve geri dönüşlerin toplandığı veri sistemi olarak kayıtlarda yer alan bu durum özellikle büyük işletme ve kurumların gerekli gördüğü bir uygulamadır. Bu sistemin daha basit ifadesi mevcut müşterilerin alışveriş yapması sonrasında oluşan aksaklık, ürün hatası veya ödeme konusu gibi birçok soruna dayalı sistemde yetiştirilmiş alt ekip olarak özetlenmesidir. Bu sistem sayesinde çözüm odaklı çalışan firmaların önceliğini müşteri memnuniyeti konusuna verdiği de açıkça ortadadır. İlk söylendiği zaman ISO 10002 standardını her vatandaş bilmeyebilir. Fakat büyük kurum ve şirketler için olmazsa olmaz olan bu sistem, işletmenin en doğru ve güvenilir şekilde hizmet verdiğini de öne çıkarmaktadır.

ISO 10002 Standardı

ISO belgesi 10002 standardı sayesinde uzun yıllardır kaliteli hizmet anlayışı da olumlu bir şekilde ilerlemiştir. Bir belge olarak düşünülen bu sistem aslında gerçek işletmelerin gerekli gördüğü ve işletmelerin büyümesi ve gelişebilmesi açısından uygulamakta olduğu bir ayrıcalık sayılır. Bazı şirketlerin uygulamadığı bu sistem sonrasında hem olumsuz bir iş ortamı, hem de müşteri kayıpları oluşmaktadır. Fakat ISO 10002 standardı alan bir firma, potansiyel müşterisini koruduğu gibi bu uygulama sayesinde yenilerine de yer açmaktadır. Söz konusu şirketin geleceği olması nedeniyle 10002 standardını önemseyen her şirket, aynı işi yapan diğer firmalara nazaran çok daha sağlam bir şekilde ilerleme kaydetmektedir.

ISO 10002 Standardı Belgesi

Memnuniyet konusunun belge olarak ifade edilen kısmı kalite yönetim sistemi olarak belirtilen ISO belgesi müşterilerin en doğru şekilde ürün alımı yapabilmesi olarak öne çıkmaktadır. ISO standardı genel olarak sadece bir belge değildir. Aynı zamanda işletmenin politikalarını benimseyen ve her daim daha da ilerlemesine sebebiyet gösteren önemli faaliyetlerin kısa adıdır. Müşteri şikâyetlerini veya önerilerini önemseyen firmalar, göz önünde bulundurdukları konuların neticesinde duruma yönelik çalışma sistemini ilerletmektedir. Disiplinli iş anlayışını gerektiren belgeyi almanın yanı sıra uygulamak ta önemlidir. Her işletmenin dikkate alması gerekene en önemli standartlardan biri de 10002 standardı olarak bilinir.

HANGİ İSO BELGELERİNE BAŞVURABİLİRSİNİZ?