ANKARA İSO 9001 BELGE BAŞVURU

CE Belgesi CE İşareti Nedir?

CE Belgesi ; CE hecesi , ce sözcüğü veya ce kelimesi alında hayatımızın her noktasında farkında olmadan bazen farkında olduğumuz halde sorgulamadığımız ,bazen basında bazen üretici denetimlerinde ,bazen Avrupa normları neticesinde atılan adımlarda , bazen Avrupa ile yürütütülen müzakerelere konulan ,gümrük birliği dediğimiz genelde herkes tarafından bilinen ortak Pazar için önemli bir parametre olan bir kavramdır. Bu kavram aslında kendini meydana getiren “C” ve “E”  harflerinden birleştiğine göre bunlar bazı kelimelerin kısaltması olduğunun anlaşılması çok zor olmasa gerektir.

CE işareti denilen kavramın “C” si Conformité  sözcüğünün baş harfinden gelmiştir .Peki Conformite ne demektir hiç aklınıza geldi mi ? ne olabilir?  Çok uzatmadan söyleyeyim uyum anlamına gelir  ,peki “E“ neyin kısaltması olabilir ? tahmin etmek çok zor olmasa gerek  açıklamamızın başında biraz düşünürsek bu işaretin Avrupa ile bağlantısından hareket eder ise Européenne ‘nin başındaki “E” harfinden geldiğini anlamak çok zor olmasa gerek peki aynı mantıkla Européenne anlamı ise Avrupa anlamına geldiğininden “ ce” kelime  ,sözcük veya ne ile ifade ederseniz edin bu kavramın anlatmak istediği Avrupa Normlarına uyumu ifade eden bir yapıyı barındırır  üzerinde bu araya kadar CE işaretinin nasıl meydana geldiğini ve temel olarak neyi yansıtmaya çalıştığını ifade etmeye çalıştım .

Peki şimdi bu işaret nerede kullanılır ,ce belgesi / işaretinin amacı nedir? yenilir mi? İçilir mi? Hizmet sektörü için bir anlamı ver mıdir? Ürünleri için mi gereklidir ?kimleri ilgilendirir ?hangi sektörleri etkisine alır ? bu işaret olmazsa neler olmaz? Olmamasının yarattığı sıkıntılar nedir ? CE işareti nasıl alınır ? CE sadece işaretten mi ibaret yoksa bunun bir sertifikası yani ce sertifikası  veya belgesi yani ce belgesi nasıl alınır? Bu belgeleleri kimden alabiliriz ? Doğruluğunu nasıl kontrol edebiliriz? Gibi bir çok sorunun yanıtını kısaca vermeye anlatmaya çalışalım biraz da olsa haydi başlayalım.

İlk sorumuz olan CE işareti amacı nedir den başlayalım ce işareti öncelikle ürüne iliştirilen yani ürünün üzerinde bulunan üzerinde bulunduğu ürünün ise çevreye ,insana ,hayvanlara zarar vermediği anlamına gelen bir güvenlik işaretidir. Buna ürünün pasaportu , insandan hareket ederseniz insanın t.c.k numarası diye değerlendirebilirsiniz. Yani bir ürün üzerinde gördüğünüz anda ilk intiba güvenli ürün anlamı uyandırır bizde en azından bu makaleden sonra böyle bir düşünce uyandırmasını umuyorum.

Haliyle yenilir mi ,içilir mi dedik yani  ne tarz ürünler diye sorduğunuzda cevabı direktifler dediğimiz ce için zorunlu ürün gruplarının incelenmesi gerekir ,örnek ,yapı malzemeleri ,medikal cihazlar ,gaz yakan cihazlar ,makineler,vb…gider. Bu sektörde imalatçı iseniz ilgili direktife uygun hareket etmek yasal zorunluktur ,ülkemizde yasal otorite ilgili bakanlıktır. Anlaşıldığı üzere ce belgesi veya ce sertifikası /ce işareti hizmette değil sadece ürüne özgü bir kavramdır. İlgili ürünler için işareti olamayanlar hem ülkemizde hem Avrupa birliği sınırlarında dolaşımı yasaktır.

CE belgesi almak için önce detaylı bir direktif incelemesi ,sonrasında teknik altyapısı olan teknik dosyanın (kullanım klavuzları ,resimler ,vb ) hazırlanması ,yapılması gereken zorunlu testler var ise akredite bir kuruluşta yapılması ve eğer gerekli ise iso belgelendirme kuruluşlarında iso belgesini aldığınız kurumların yerine burada notified body dediğimiz Avrupa Birliği resmi gazetesinde ve bizim resmi gazetemizde yayınlanan onaylanmış kuruluşlardan alınabilir tabiki belgelendirme zorunlu var ise yok ise yani ilgili direktifte müşteri beyanı dediğimiz şekilde olur ise bu duruma gerek kalmaz .Bu yüzden süreç için direktife hakimiyet şarttır. Sonrası direktifin şartlarını yerine getirmektir. Bu kuruluşları nando dediğimiz kurumun web sayfasından hangi direktifte yetkili olduğunu gördükten sonra hizmet almanız gerekiyor ise teklif alarak alabilirsiniz. Alınan belgenin doğrulunu ise belge veren kurum web sayfasından sorgu

 

HANGİ İSO BELGELERİNE BAŞVURABİLİRSİNİZ?